Soubor písní a tanců Dyleň Karlovy Vary

Oficiální stránky archívní složky souboru.

Počet přístupů

TOPlist

Statistika

Z diskuze...

Kalendář

Anketa

Co byste chtěli přidat?

Více článků (2468)
 

2006

8.-11.06.2006 Festival v Holandsku

Fotogalerie zde

Dostali jsme pozvání na folklorní festival do holandského městečka Toldjik. V první chvíli jsme měli trošku obavy. Jednak ze  vzdálenosti, jednak z hodně vysokého věkového průměru tamějšího souboru a jednak z ubytování v rodinách. Přesto jsme ve středu večer vyrazili.

 

   Po celonoční jízdě a přejezdu holandských hranic a nezbytném občerstvení, jsme si prohlédli městečko Nijmegen a pak město Arnhem, hlavně známé velkou bitvou II.světové války o tamější most. Nás ale nejvíc nadchla pohlídka věže místního kostela, na kterou jsme jeli rychlovýtahem a z které byl nádherný výhled. Ve finále jsme si ještě prohlédli nádherné muzeum moderního umění (Kröller-Müller museum), zasazené do obrovského parku.

   Po příjezdu do Toldjiku jsme byli všichni velmi mile uvítáni a rozděleni do jednotlivých rodin. Všichni jsme měli trošku strach, protože nikdo nevěděl, kde bydlí další souboráci a zůstali jsme závislí na našich „rodičích“, kteří se o nás starali, jak o vlastní. Všechny obavy byly ale velmi rychle zažehnány, protože organizace byla více než dokonalá a „náhradní rodiče“ skvělí.

   Druhý den ráno (pátek) jsme měli naplánovaný výlet. Stihli jsme navštívit muzeum a výrobnu dřeváků, typické to obuvi pro Holandsko, na oběd jsme se zastavili na zahradě jednoho z tamějších souboráků, pak jsme navštívili jediný vodní mlýn v Holandsku a naopak jeden z mnoha větrných mlýnů. Večer nás čekalo první vystoupení.

   Třetí den (sobota) se o náš dopolední program starali „rodiče“. Někdo měl volno, ale většina z nás vyrazila do blízkého městečka Zutphen, kde zrovna byl na jednom z náměstí velký trh - záplava květin, ovoce a zeleniny, a tradičních sýrů.

   K večeru se opět naplnil sál a začal hlavní program tohoto festivalu. Na pódiu se kromě nás vystřídaly soubory z severního Holandska-Fríska, Anglie, Německa a samozřejmě vystoupil i místní soubor v typických dřevácích. Po krásném programu následovala volná zábava, během které jsme se nenechali zahanbit a učili jsme všechny přítomné některé naše tance. Myslím si, že tolik legrace si tam ještě neužili.

   Čtvrtý a poslední den, neděle, byl věnován společné ekumenické bohoslužbě, na které, mimo jiné, jednu z písní hrála i naše kapela a dokonce i jedna z motliteb byla v češtině. Po skončení bohoslužby nastalo klasické vystoupení. Vzhledem k tomu, že nás čekala ještě cesta zpátky, dostali jsme možnost vystupovat jako první. Nabitý sál po každém našem tanci aplaudoval a na závěr našeho vystoupení dokonce celý sál povstal a dlouho tleskal.

   Na počátku jsme měli obavy, ale na závěr nejednomu ukápla slzička, když se naši „rodiče“, „tatínkové a maminky“, přišli s námi k autobusu rozloučit. Bylo to krásné. Děkujeme.

                                                                  BM

 

Žádné komentáře