Soubor písní a tanců Dyleň Karlovy Vary

Oficiální stránky archívní složky souboru.

Počet přístupů

TOPlist

Statistika

Z diskuze...

Kalendář

Anketa

Co byste chtěli přidat?

Více článků (2468)
 

2008

26.-29.06.2008 Slovinsko

Fotogalerie zde 1

    Děti z Dyleně objevily v Julských Alpách pramen věčného mládí

 

                 Na přelomu měsíce června a července se ve slovinském městečku Bovec koná každoročně Mezinárodní folklorní festival. Letos se na něm představily soubory ze Slovinska, Černé Hory a  Itálie. Pozvání na letošní ročník přijal také Soubor písní a tanců Dyleň z Karlových Varů, aby ukázal jak se hraje, tančí a zpívá pod Krušnými horami.


Po celou dobu pobytu ve Slovinsku se o Karlovarský soubor vzorně staral choreograf, etnograf, umělecký vedoucí folklorního souboru Bovec a ředitel folklorního festivalu Edo Gaberšek. Který souborákům ukázal, že v jakémkoliv věku nic není nemožné, a všechno ještě bude.

Již při prvním setkání bylo všem jasné, že máme před sebou pravého horského vlka. Svižně překonal tři schody do autobusu, očití svědci tvrdí, že je překonal jediným skokem, usmál se na osazenstvo, a pronesl plynulou češtinou nezapomenutelnou větu: „Ahoj, jsem Eda. Dneska bude pařba.“ Při této větě spadla brada i těm nejmladším členům souboru. Vždyť před námi stál dobře sedmdesátiletý člověk, ale s energií, kterou by mu mohl závidět kdejaký sedmnáctiletý mladík.

Snad díky Edově vzoru, snad díky zdravému horskému vzduchu, se stal zájezd na slovinský festival tím nejvíce adrenalinovým zájezdem mezi všemi, které soubor kdy absolvoval. Kromě koncertů pro slovinské publikum se všichni s nadšením zúčastnily programu, který byl pro nás připraven.

Možná si někteří z vás vzpomenou na dubnový rozhovor, ve kterém „nejstarší děti“ ze souboru tvrdily, že před každou zkouškou musí zavěsit na zeď lékárničku, mají potíže vylézt na jeviště a překonávají různé tělesné neduhy. To všechno bylo ve Slovinsku zapomenuto. Při zběsilém tempu, které nastolil po celou dobu pobytu Eda, nebyl čas na zavěšení lékárničky, ani na různé tělesné neduhy. A na pódiu se nelezlo, ale skákalo jediným skokem.

Proto si všichni také vyzkoušeli, jak se raftuje na nejznámější slovinské řece Soče. Mnozí po té tvrdili, že by nevěřili, že se ve svém „dětském“ věku budou oblékat do neoprénu, narazí si na hlavu helmu, a půjdou sjíždět divokou vodu.

Absolvovali vysokohorskou túru do nejvýše položeného slovinského ski-centra na hoře Kanin, která se stala místy až „horolezeckým“ výstupem. Navštívili pramen řeky Soči, Triglavský národní park a horu Vršič.

Shrnuto a podtrženo, jak v závěru zájezdu někteří prohlásili, k úplnému adrenalinovému vyžití už chyběl jen parašuting a plachtění na větroni. Tak třeba příště...

Osobně si ale myslím, že ještě není všem dnům konec. V srpnu navštíví Dyleň Rumunsko a Transylvánské Alpy, třeba na ten parašuting ještě dojde.

Folklorní soubor ze Slovinska, i s věčně mladým průvodcem Edou, zavítá letos na Mezinárodní folklorní festival, který pořádá Soubor písní a tanců Dyleň. V Karlových Varech bude probíhat v měsíci září, od 5.-7.9. 2008. Představí se na něm folklorní soubory z Čech, Moravy, Slovenska, Malty, Jakutska, Slovinska...

Více informací se dozvíte na internetových stránkách souboru: www.dylen.cz. Kontaktovat můžete také ředitele Mezinárodního folklorního festivalu pana Lubora Hanku, telefonní číslo: 724/085 824.

Sepsala: Dagmar Svobodová

Žádné komentáře